Teknoloji

Samsung Galaxy A3’ün Şaka Gibi Özellikleri

Samsung, Galaxy Note ve Galaxy S serisi haricinde fiyat performans olarak nitelendirebileceğimiz telefonlar da üretmeye devam ediyor. Üretildiği periyotta hayli tutulan, uygun fiyatta en düzgün performansı veren Samsung modellerinden bir tanesi de Samsung Galaxy A3 modeli. 8 yıl evvel Samsung tarafından tanıtılan model, Türkiye’de hayli uygun fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

2014 yılında üretilen fiyat performans modeli, günümüzde üretilen Samsung modellerine nazaran latife üzere özelliklere sahip. Samsung’un şimdi A serisini yeni üretmeye başladığı periyotlarda üretilen Samsung Galaxy A3 özellikleri, sahip olduğu fiyat etiketine nazaran epeyce kafiydi ve milyonlarca kullanıcı tarafından bu yüzden tercih edildi. Biz de sizler için Samsung’un fiyat performans eseri Galaxy A3’ü tüm ayrıntılarıyla birlikte inceledik.

Samsung Galaxy A3 özellikleri: 

4.5 inç ekran
110 gram ağırlık
Android 4.4.4 KitKat sürümü
Snapdragon 410 işlemci
8 megapiksel kamera
16 GB hafıza
1 GB RAM
1900 mAh batarya
Renk seçenekleri

Samsung Galaxy A3 ne vakit çıktı?

Özelliklere geçmeden evvel, Samsung Galaxy A3 ne vakit çıktı sorusunu cevaplayalım. Samsung, 2014 yılının Aralık ayında yeni fiyat performans eseri Galaxy A3 modelini duyurdu. Lansman tarihinden çabucak sonra, Ocak ayında ise telefon tüm dünya ile birlikte Türkiye’de satılmaya başlandı.

Samsung Galaxy A3 birinci çıktığında fiyatı ne kadardı?

Tanıtımından sonra süratlice Türkiye’ye gelen Samsung Galaxy A3 ve Galaxy A5 modelleri Ocak ayının ortasında satışa sunulmuştu. O periyotlarda Samsung Galaxy A3 modelini teknoloji marketlerinde 1099 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirdiniz. Birebir vakitte üretilen Samsung Galaxy A5 modelini ise 1499 TL fiyat etiketiyle satın alabilirdiniz.

Samsung Galaxy A3 özellikleri

4.5 inç ekran

Samsung Galaxy A3 özellikleri listemize birinci olarak 4.5 inç büyüklüğündeki ekranı ile başlayalım. Samsung, 540 x 960 piksel 16:9 bir ekran ile tanıttığı modelinde, Üstün AMOLED bir ekran kullanmış. Bununla birlikte 245 ppi yoğunluğa sahip bu ekran, devrin en yeterli muhafazalarından bir tanesi olan Gorilla Glass 4 ile korunuyor. Samsung Galaxy A3, yüzde 65.5 ekran kasa oranına sahip. Galaxy A serisinin yeni üyelerinden bir tanesi olan Samsung Galaxy A30 modeli, yüzde 84.9 ekran kasa oranı ile geliyor.

110 gram ağırlık

Samsung Galaxy A3’ün fizikî özelliklerine geldiğimizde ise bizleri 130.1 mm uzunlukta, 65.5 mm genişlikte ve 6.9 mm kalınlıkta bir tasarım karşılıyor. Plastik ve aliminyum karışımı olan bu kasa, toplamda 110.3 gram yüke sahip. Aliminyum ayrıntılara sahip bir telefona nazaran epey hafif olan Galaxy A3, yeni modellerine nazaran de hafifliğini koruyor.

Android 4.4.4 KitKat sürümü

Samsung’un fiyat performans eseri Galaxy A3, o devirler tanınan Android yazılımı olan KitKat 4.4.4 ile tanıtıldı. Güncellemelerinde arayüz geliştirmelerinden daha çok performans geliştirmelerine ehemmiyet veren KitKat, Samsung’un Aralık 2014’te tanıttığı telefonu da kapsıyordu. Galaxy A3, Android 6.0.1 Marshmallow sürümüne kadar takviye almaya devam etti.

Snapdragon 410 işlemci

O devirler üretilen Samsung telefonlarının neredeyse tamamında görebileceğimiz Qualcomm Snapdragon 410 chipseti, Samsung Galaxy A3 modelinde de bulunuyordu. Birbirlerine yakın vakitlerde üretilen A5, J5, E7, E5 üzere modeller de gücünü Snapdragon 410’dan alıyorlardı.

8 megapiksel kamera

8 megapiksel çözünürlüğe ve f/2.4 diyafram aralığına sahip bir art kamera ile gelen Samsung Galaxy A3, devrine nazaran epey başarılı kamera performansı sağlıyordu. Üstelik bu kamera 1080p kalitede 30 FPS görüntü kaydı da yapabiliyor, panorama üzere kamera modlarını da barındırıyordu. Galaxy A3’ün ön yüzünü çevirdiğimizde ise 5 megapiksel çözünürlüğünde, f/2.2 diyafram açıklığına sahip bir kamera bizi karşılıyor.

16 GB hafıza

Samsung Galaxy A3, tek depolama seçeneği ile geliyordu. Sadece 16 GB modelini satın alabileceğiniz A3’e harici hafıza kartı takılabiliyordu. Harici hafıza kartıyla birlikte telefonun depolamasını azamî 64 GB’a kadar çıkarabiliyordunuz. Lakin telefonunuzda binlerce fotoğraf ve görüntü barındırmıyorsanız, 16 GB boyutundaki bir hafıza epey kâfi diyebiliriz.

1 GB RAM

LPDDR2 1 GB RAM’e sahip Samsung Galaxy A3, RAM taraflı rakiplerine nazaran düşük kalmış üzere duruyor. 533 mHz frekansa sahip 1GB RAM, gelen güncellemeler ile birlikte Samsung Galaxy A3’te ufak çaplı donmalara, uygulamalar ortası geçişlerde takılmalara neden oluyordu. Hatta ağır kullanım sonrasında bu meseleler Galaxy A3’te kat kat artıyor, dayanılmaz hale geliyordu. Şayet A300FU modelini satın alırsanız, RAM 1.5 GB’a yükseliyor ve performans olarak bir adım daha önde oluyorsunuz.

1900 mAh batarya

Samsung Galaxy A3 telefonunuzu tam şarj ettiğinizde, 3G teknolojisinde 12 saat konuşma mühleti ve 60 saat boyunca aralıksız müzik dinleme müddetine sahiptiniz. Galaxy A3, bu kadar ekran müddetini 1900 mAh büyüklüğünde bir batarya sayesinde verebiliyor. Bu batarya öbür Samsung modelleri üzere çıkarılamazdı. Zira Samsung Galaxy A3, artık bir art kapağa sahip değildi.

Renk seçenekleri

  • İnci Beyazı
  • Gece Yarısı Siyahı
  • Platin Gümüşü
  • Yumuşak Pembe
  • Açık Mavi
  • Şampanya Altını

O dönemler 6 adet renk seçeneği ile satışa sunulan Samsung Galaxy A3’ün pembe rengi, bayanlar tarafından sıklıkal tercih edilen renk seçeneğiydi. Bununla birlikte epeyce soft renklere sahip A3, altın rengi ile de hayli popülerdi. Samsung, renk seçeneğini hayli fazla tutarak kullanıcıların zevklerine nazaran Galaxy A3’lerini kullanmalarını sağlamış. O devirlerde farklı markalardan Samsung Galaxy A3’ün rakiplerine baktığımızda, sırf iki yahut üç renk seçeneğine sahip olduğunu görebiliyoruz. Samsung, 6 farklı renk seçeneği ile birlikte kendisini rakiplerinden bir adım daha öne atmış üzere duruyor.

Samsung’un 2014 yılında S ve Note serilerinden farklı olarak ürettiği Samsung Galaxy A3 modelini özel ayrıntılarıyla birlikte inceledik. Samsung Galaxy A3, üretiminden birkaç yıl sonra yeni tasarım ve özellikler ile yenilendi. Teknoloji devi Samsung, A serisinde ürettiği eski telefonları günümüz teknolojisine yakınlaştırmak için belli aralıklarda güncelliyor. Sizler daha evvel Samsung Galaxy A3 kullandınız mı? Şayet kullandıysanız tecrübelerinizi ve anılarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu